Jak bude výuka probíhat?
Jak si představit gymnázium Heřmánek?
Otevíráme jeden až dva první ročníky s celkovým počtem 14 - 30 žáků.
Výuka začne adaptačními kurzy pro jednotlivé třídy na školní chatě 1. a 2. týden v září.
Výuka v gymnáziu probíhá od 9.00 do 16.00 každý den (v pátek do 14.00).
Výuka a ŠVP gymnázia Heřmánek obsahuje:
· Výuku českého jazyka, která mimo gramatiky probíhá také jako výuka tvůrčího psaní a tvořivé literatury, součástí výuky jsou návštěvy divadelních představení i mimo hodiny výuky. Zvýšený počet hodin českého jazyk připravuje žáky na maturitní zkoušku, ale také rozvíjí praktické používání českého jazyka v tvůrčím psaní, školním divadle a dramatické výchově či v prezentacích a projektech. Cílem školy je připravit žáky jako vzdělané absolventy, znalé české i světové literatury
· Výuka matematiky probíhá v běžném režimu, ale také v režimu individuální výuky PACE systému.
· Jako další cizí jazyk je na škole vyučována španělština. Anglický jazyk je vyučován ve škole kombinací Montessori metod a PACE systému individuální výuky. Škola je schopná domluvit se s žákem na individuální výuce dalšího cizího jazyka podle možností individuální výuky (tato varianta může být realizována v některých případech bez doplatku a v některých případech s doplatkem ke školnému).
· Vyučování společenskovědních předmětů probíhá projektově, tvořivě a určitě zajímavě, s pomocí různých technických pomůcek. Historie a část zeměpisu, která patří do společenských věd, je také podpořena exkurzí v Praze i po ČR a nebo projekty Erasmus v rámci EU. Především realizujeme historicko-přírodovědnou exkurzi do Athén a na Peloponés a do Itálie pro vyučování starověku a historické exkurze do Irska a Francie pro vyučování středověku. Při výuce dějepisu používá gymnázium PACE systém světové historie v anglickém jazyce, který podporuje prezentace výuky české historie. Při výuce historie gymnázium spolupracuje s Archeologickým ústavem na středověkých vykopávkách - 300 m od školní zahrady.
· Škola vyučuje jako volitelné předměty tvůrčí psaní, dramatickou výchovu, hudební výchovu (školní kapela) a výtvarný ateliér, ale i další předměty.
· Mezi volitelné předměty patří i základy psychologie a projekt psychoterapeutického výcviku, základy pedagogiky a pedagogická praxe, základy ekonomie a ekonomická praxe, základy křesťanství, základy teologie a základy sociální práce s praktickou součástí sociální práce.
· Výuka přírodopisu probíhá se zaměření na praktickou část výuky, stejně jako výuka fyziky. Ale i tyto předměty jsou částečně vyučovány v anglickém jazyce v rámci systému PACE.
· Při výuce chemie škola spolupracuje s Akademií věd - a projekty výuky realizuje přímo na pracovištích Akademie věd (500 m od budovy školy).
· Tělesná výchova je ve škole vyučována jako běžná tělesná výchova, výuka šermu a kurzy plavání.
· Součástí školy a života školy je také pracovní výchova, která se skládá z běžného pracovního života studentů a péče o chod školy, ale také ze společné práce na školní chatě (péče o sad a zpracování úrody) a následného projektu obchodní činnosti, projektu vlastní školní kuchyně či dalších pracovních aktivit sloužících k rozvoji školy nebo k podpoře širší komunity. Na škole probíhají i projekty zručností a rozvoje manuální dovednosti studentů.
· Žáci během studia na gymnáziu absolvují různé praxe a seznamují se s běžným životem, či realizují projekty kterými potvrzují či upevňují svoje praktické dovednosti.
Vize školy kombinuje úspěšné pedagogické principy - A.C E. School of Tomorrow a Montessori metodické postupy v individualizaci vzdělávání. Ve škole je již několik let provozován projekt Teen (projekt druhého stupně). Žáci jsou vedeni k podpoře rozvoje charakteru, k rozvoji samostatnosti a zodpovědnosti. Projekt Teen nyní pokračuje na čtyřletém gymnáziu. Celkově je tato práce vysoce oceňována v akademických znalostech žáků včetně úrovně anglického jazyka a zájmů o společenské vědy, historii, geografii a přírodopisné aktivity.
Mimo standardní akademické znalosti a osobní vlastnosti žáků se škola dlouhodobě orientuje na rozvoj charakteru a gymnázium je speciálně zaměřeno na rozvoj vlastních projektů v oblastech rozvoje žáků, na umělecké aktivity, školní divadlo a školní výtvarné ateliéry. Žákům z křesťanského prostředí nabízí také možnost školních biblických studií, školních modlitebních setkání a vlastních křesťanských aktivit na půdě školy. V Teen probíhají výjezdy mimo školu.
Erasmus pro poznání nových kultur a rozvoj jazyka, ve škole probíhá online výuka ze zahraničí a škola také provozuje mnoho výjezdů i v rámci ČR, včetně projektů na školní farmě. Škola má žáky na prezenčním studiu, ale také žáky na distančním studiu, které může navazovat na domácí vzdělávání.